حسابرسی صورتهای مالی

حسابرسی صورتهای مالی

حسابرسی صورتهای مالی

موسسه اندیشه تراز مهام – حسابرسی صورتهای مالی

حسابرسی صورت مالی ، بررسی صورت های مالی واحد تجاری  توسط حسابرس مستقل است. هدف از حسابرسی صورت مالی ، افزودن اعتبار به وضعیت مالی گزارش شده و عملکرد یک تجارت است

صورت‌های مالی را می‌توان به عنوان یکی از ارکان مهم در امور حسابداری مجموعه‌های مالی دانست. چرا که صورت‌های مالی، وضعیت مالی یک سازمان را بیان کرده و نشان می‌دهند که پول و درآمد از چه راه‌هایی به دست آمده، به چه صورت هزینه شده و در چه بخش‌هایی سرمایه گذاری شده‌است.

حسابرسان سازمان امور مالیاتی، به صورت‌های مالی در حسابرسی‌های خود اعتماد داشته و از آنها استفاده می‌کنند. بنابراین وجود تخلف و اشتباه در آنها، موجب عواقب مالی ناخوشایندی برای سازمان خواهد بود و بهتر است در تهیه آنها، دقت لازم به کار برده شود. به همین دلیل نیز تمامی واحدهای مالی، به بررسی و حسابرسی صورت‌های مالی خود می‎پردازند تا از صحت داده‌ها و عملکرد مالی خود مطمئن باشند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا به بررسی حسابرسی صورت مالی و خصوصیات آن بپردازیم.


حسابرسی صورت مالی چیست؟

حسابرسی صورت‌های مالی به معنای بررسی صورت‌های مالی یک واحد تجاری همراه با افشای آنها توسط یک حسابرس مستقل است. نتیجه این بازرسی، گزارشی است توسط حسابرس ارائه می‌شود و گواه می‌دهد که در ارائه این صورت‌های مالی انصاف و دقت رعایت شده‌است. گزارش حسابرس نیز باید در هنگام انتشار و ارائه به گیرندگان مورد نظر، با صورت‌های مالی همراه باشد.

توجه کنید که صورت‌های مالی، دارای انواع مختلفی هستند که می‌توان آنها را در چهار دسته ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سرمایه و صورت جریان وجود طبقه بندی کرد. تمامی صورت‌های مالی، اجزای مشترکی دارند که باید با بررسی و محاسبه، تهیه شوند. و از جمله آنها می‌توان به لیست دارایی‌ها، بدهی‌ها، حقوق صاحبان سرمایه، درآمد، هزینه‌ها، میزان آورده صاحبان سرمایه و همچنین ستانده صاحبان سرمایه اشاره کرد.

 

هدف از اجرای حسابرسی‌های صورت مالی چیست؟

هدف از حسابرسی صورت مالی، اعتبار بخشی به وضعیت مالی گزارش شده و عملکرد یک کسب و کار است. اجرای این نوع حسابرسی توسط یک منبع خارجی، این امکان را کاربران صورت‌های مالی فراهم می‌آورد تا عقیده یک ناظر حرفه‌ای بیرونی را در مورد صحت و سقم این صورت‌ها، داشته باشند. از آنجا که صورته‌ای مالی غالباً توسط اشخاصی تهیه می شود که جزو مالکان یا ذینفعان نیستند، اجرای یک حسابرسی خارجی، به شما اطمینان می‌دهد که سوءاستفاده‌ای در حساب‌ها انجام نشده و تمامی موارد به درستی و کاملا منصفانه گزارش شده‌اند. حسابرسی‌هایی از این دست، اساساً در شمار بررسی‌های لازم برای اطمینان از وجود دیدی دقیق از وضعیت مالی شرکت قرار می‌گیرند.

از دیگر اهداف اجرای حسابرسی صورت مالی، می‌توان به بررسی تطابق میان صورت‌های مالی با استانداردها و قوانین حسابرسی، کمک به کشف و اصلاح اشتباهات سهوی یا عمدی در تهیه این صورت‌ها و همچنین تهیه داده‌های مورد نیاز سهامداران، مدیران و دولت اشاره کرد.

مزایای اجرای حسابرسی صورت مالی

برخی از مهم‌ترین مزایا برای انجام حسابرسی صورت‌های مالی را می‌توان اینگونه عنوان کرد:

طبیعی است که نه تنها ذینفعان و صاحبان یک واحد مالی و تجاری به حصول اطمینان از صحت صورت‌های مالی نیاز دارند، بلکه کاربران صورت‌های مالی که خارج از شرکت حضور دارند نیز به نظر حسابرس اعتماد می‌کنند. از طرفی، کارشناسان سازمان امور مالیاتی باید برای اطمینان از صحت اظهارنامه‌های مالیاتی، از صورت‌های مالی استفاده کنند. آنها همچنین به منظور اطمینان از ارائه گزارشات منصفانه‌تر، به حسابرسی‌های خارجی اعتماد بیشتری دارند.

موسسات مالی نیز برای پرداخت وام به شرکت‌ها، معمولاً به نسخه‌های حسابرسی شده صورت‌های مالی آنها نیاز دارند. همچنین گزارش حسابرسی صورت‌های مالی آن شرکت، به موسسات مالی اجازه می‌دهد تا با تجزیه و تحلیل وضعیت مالی و نقدینگی شرکت، ریسک اعتباری آن را نیز ارزیابی کنند.

مدیریت سازمان یک نهاد خارجی نیست، اما آنها برای ارزیابی مدیریت ریسک، به صورت‌های مالی حسابرسی شده، اعتماد می کنند. به علاوه، انجام حسابرسی به آنها امکان می‌دهد تا با توجه به نظرات و بازخورد حسابرس در هنگام حسابرسی، به ارزیابی مجدد کنترل‌های داخلی بپردازند.

مشکلات و محدودیت‌های حسابرسی صورت‌های مالی

طبیعی است که در هر نوع حسابرسی، برخی مشکلات و محدودیت‌های ذاتی نیز وجود دارند. این محدودیت‌ها در حسابرسی صورت مالی، شامل موارد زیر است:

قضاوت حرفه‌ای و بی طرفانه

استانداردهای حسابرسی، رهنمود هایی را برای کمک به قضاوت و ارائه نظرات صحیح، دقیق و حرفه‌ای ارائه می‌دهند. اما همچنان احتمال اعمال قضاوت شخصی از طرف حسابرس، وجود دارد.

نمونه گیری

حسابرسان برای بررسی‌هایشان از بعد زمان و هزینه باید از معاملات و مانده‌ها، نمونه برداری کرده و بررسی‌های لازم برای تشخیص صحت و سقم داده‌ها را بر روی آنها انجام دهند. همین امر نیز می‌تواند موجب شود تا برخی از موارد نادر و خاص در جریان حسابرسی مورد بررسی قرار نگیرند و نتیجه جامع و کاملی به‌دست نیاید.

دیدگاه‌های نمایندگان بخش مدیریت

حسابرسان، شواهد و داده‌های خود را از منابع بسیاری جمع آوری می‌کنند و بیشتر به استفاده از منابع خارجی اعتماد و اطمینان دارند. اما همه شواهد، منبع خارجی ندارند و باید در برخی موارد از اطلاعات و منابع مدیریت سازمان کمک گرفت. نمایندگان هیئت مدیره نیز ممکن است در برخی موارد مجبور به قضاوت و اعمال نظر شخصی خود هستند و همین امر نیز می‌تواند از اعتماد کمتری برخوردار باشد.

احتمال تقلب

هر واحد یا سازمانی که در امور خود، کلاهبرداری کرده باشد، سعی می‌کند تا آن را به خوبی پنهان کند. چرا که این قبیل افراد تلاش می‌کنند عملکردشان آنقدر خوب به نظر برسد که حتی یک حسابرس دقیق نیز به آنها شک نکند. جالب است بدانید که خطر کشف تقلب حتی در حسابرسی‌های دقیق و کامل نیز بسیار بالاست!

محدودیت زمانی

به دلیل مهلت تعیین شده برای اجرای حسابرسی، حسابرسان باید وظایف خود را در اولویت قرار دهند تا مهلت و زمان بندی تعیین شده را رعایت کنند. در غیر این صورت، حسابرسی به طور کامل و دقیق انجام نخواهد شد.

مستقل بودن حسابرس

کمک گرفتن از حسابرسان خارجی، باید اعمال نظر و قضاوت غیر مغرضانه را تضمین کند. اما اگر شرکتی برای انجام امور حسابرسی خود همواره از یک حسابرس کمک بگیرد، ممکن است این حسابرس به طور ناخودآگاه حس کند که با بیان جزئیات و دقت لازم، ممکن است این مشتری درآمد خود را از دست بدهد و پایبندی اخلاقی کمتری نسبت به اصول داشته باشد.

محدوده حسابرسی

طبیعی است که امور غیر مالی در یک سازمان، بخشی از روند حسابرسی نخواهند بود، مگر آن که ارتباطی با صورت‌های مالی داشته باشند. چرا که حسابرسی تنها محدود به تشخیص سوء رفتارها و تحولات در معاملات و وقایع مالی آن سازمان است.

اهمیت اجرای حسابرسی صورت مالی

به طور کلی، حسابرسی صورت مالی قصد دارد اطمینان منطقی از صحت صورت‌ها را ارائه دهد. با این حال، هیچ تضمین مطلقی برای دقت و صحت و همچنین عاری بودن ۱۰۰ درصدی از اظهارات غلط، در آنها وجود ندارد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، برخی محدودیت‌های ذاتی برای حسابرسی وجود دارند که امکان تضمین صحت مطلق را از بین می‌برند. اطمینان منطقی برای ارائه نظر و بازخورد یک شخص ثالث، از نظر زمان و هزینه، مقرون به صرفه است.

پیشتر اشاره کردیم که مشاوره و اجرای حسابرسی‌های صورت مالی برای شرکت‌ها و واحدهای تجاری مزایای بی‌شماری به ارمغان می‌آورد و موجب می‌شود تا آن سازمان نسبت به برطرف کردن و اصلاح خطاهای احتمالی موجود در صورت‌های مالی خود اقدام کند. در همین راستا، موسسات خدمات مالی به ارائه خدمات حسابرسی می‌پردازند تا در اجرای انواع حسابرسی‌ها به بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌ها کمک کنند و یا این امور را به طور کلی برای آنها انجام دهند. موسسه اندیشه تراز مهام نیز افتخار دارد تا در این مسیر، صاحبان شرکت‌ها و واحدهای تجاری را همراهی کرده و با در اختیار داشتن کادری متشکل از حسابرسان خبره و مجرب، به ارائه خدمات گوناگون حسابرسی بپردازد.

مراحل اولیه حسابرسی صورت های مالی عبارتند از:

برنامه ریزی و ارزیابی ریسک که خود شامل بدست آوردن درک صحیحی از یک تجارت و محیط کاری که در آن فعالیت می‌کند و همچنین استفاده از این اطلاعات برای ارزیابی احتمال وجود خطراتی است که می‌توانند بر صورت‌های مالی آن کسب و کار، تأثیر بگذارند.

تست کنترل‌ها و رویه‌های داخلی که شامل ارزیابی اثربخشی مجموعه رویه‌ها و کنترل‌های یک واحد است که بر زمینه‌های مختلفی مانند مجوزدهی متناسب، حفاظت از دارایی‌ها و تفکیک وظایف تمرکز دارد. این ارزیابی ممکن است شامل مجموعه‌ای از بررسی‌ها و آزمایشات انجام شده بر روی نمونه‌هایی از معاملات آن واحد، برای تعیین میزان اثربخشی آنها باشد. اگر این رویه‌ها و سیستم‌های کنترلی در واحدهای مالی از کارایی و اثربخشی بالایی برخوردار باشند، حسابرس قادر خواهد بود تا برخی از روش‌های حسابرسی بعدی خود را مقیاس بندی کند. اما اگر این کنترل‌ها اثربخشی کافی نداشته باشند و به عنوان مثال، خطر سوءاستفاده جدی در آن واحد وجود داشته باشد، حسابرسان باید از روش‌های دیگری برای بررسی صورت‌های مالی آن واحد استفاده کنند. در همین راستا، انواع پرسشنامه‌های ارزیابی ریسک وجود دارند که می‌توانند به تست‌های کنترل داخلی کمک کنند.

مشاورین اندیشه تراز همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

برای انجام خدمات حسابرسی و دریافت مشاوره‌ مالی می‌توانید با کارشناسان حسابرسی موسسه اندیشه تراز مهام در تماس باشید.

خدمات حسابداری ما شامل ارائه خدمات حسابرسی در تهران و کرج بوده و شما می‌توانید بهترین نوع خدمات مالی را با توجه به نیاز شرکت، سازمان و یا مجموعه خود دریافت نمایید.

ما با تمرکز بر روی نیازهای کسب‌ و کار شما، بهترین خدمات مالی و حسابرسی را درتهران و البرز به شما ارائه خواهیم داد تا برای شرکت، سازمان و یا موسسه شما کارگشا باشد.

شروع گفتگو
مشاوره آنلاین
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم ؟