سوالات متداول

سوالات متداول

سوالات متداول

برخی سوالات متداول در زمینه های مختلف
حسابداری، مالیات و حسابرسی

شما می توانید با جست و جو در سوالات رایج و عمومی تهیه شده از طرف کارشناسان حسابداری و حقوقی ما پاسخ مورد نظر خود را بیابید.

در غیر این صورت پرسش خود را از طریق فرم تماس برای ما ارسال کنید و یا از طریق راه های ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

صکوک چیست؟

اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی ” صک ” به معنای ” چک” ، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود.
تمایزی که میان این دو تعریف از صکوک وجود دارد، اساسی و مهم است، چرا که با تاکید بر این تفاوت، هدف از به کارگیری صکوک به عنوان ابزاری جدید در بانکداری اسلامی، تقلید از اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری معمول نیست، بلکه ایجاد ابزاری ابتکاری است که منطبق بر قوانین شریعت اسلام باشد.

صکوک به عنوان اوراق بهادار با پشتوانه مالی تعریف می‌شود که باید خود دارای ارزش باشد و نمی‌تواند براساس فعالیت‌های سفته بازی و سوداگرانه و در واقع فعالیت‌هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می‌گیرند، سودآوری داشته باشد.

اوراق بهادار صکوک منابع مالی را با پشتوانه ترازنامه و دارایی‌های فیزیکی شرکت‌های خاص جذب می‌کنند.

جرائم لیست مالیات حقوق

جرائم لیست مالیات حقوق دو مورد است

۱-ماده ۱۹۷ : شما موظف به ارسال لیست در تاریخ و مهلت مقرر هستین، در صورت عدم ارسال و یا تاخیر در ارسال ، به نسبت مبلغ کل حقوق شما ۲% جریمه میخورین.
مثلا شما برای سال ۹۵ تا بهمن لیست ها رو ارسال کردین ، اسفند رو یادتون رفته و حقوق اسفند هم ۲۰۰میلیون ریال هست و مثلا در خرداد ماه هم ۱۰ میلیون ریال کمتر لیست رد کردین ، در مجموع شما ۲۱۰ میلیون ریال لیست کمتر ارائه کردین که به این عدد ۲% جریمه میخوره.

۲- ماده ۱۹۹: به استناد ماده ۸۴ شما مکلف به ارسال لیست حقوق و پرداخت مالیات متعلقه تا پایان ماه بعداز تخصیص یا پرداخت هستین.
حالا مثلا شما لیست اردیبهشت رو در تاریخ درست ارسال کردین ،ولی مالیات ۵۰ ریالی رو پرداخت نکردین ، موقع رسیدگی ممیز متوجه این موضوع میشه و شما باید به نسبت این ۵۰ ریال ،یه ۱۰% جریمه بابت عدم پرداخت پرداخت کنین و به ازای هرماه هم ۲.۵% جریمه تاخیر پرداخت تا زمان و سررسید رسیدگی، پرداخت کنین.

مشاورین اندیشه تراز همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

شما می توانید برای دریافت مشاوره‌ رایگان مالی و مالیاتی در همین صفحه سوال خود را مطرح نمایید

و یا از طریق فرم تماس با ما با کارشناسان موسسه  اندیشه تراز مهام در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
مشاوره آنلاین
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم ؟